ametyst m

Ametyst je medzi odrodami kremeňa najkrásnejší. Jeho sfarbenie je fialové až purpurové a je dané prímesou železa a vzniká i rádioaktívnym ožiarením. Aj tá najsýtejšia fialová farba však časom vybledne, a preto je vhodné, aby šperk s ametystom, pokiaľ sa nenosí bol uložený na tmavom mieste.


Jeho názov je odvodený od gréckeho a metistos, čo znamená nie opitý, triezvy. Viaže sa k nemu totiž veľa legiend a povier. V dávnejších dobách mal rolu amuletu, ktorý chránil pred opilstvom. Bol však veľmi obľúbeným kameňom cirkevných hodnostárov i svetskej aristokracie.

Ametyst je skutočne krásny kameň, najmä keď jeho základná fialová farba získa buď sýte, tmavé tóny alebo naopak odtiene purpurové. Sýtosť sa spravidla zosiľuje od základu kryštálu smerom k špici, kde býva najnápadnejší.

Farba ametystu je najkrajšia za denného svetla. Tmavšie zafarbené ametysty bývajú často farbomenné, na dennom svetle sú modrofialové, pri umelom osvetlení červenofialové.

Zmienime sa aj o prasiolitu. Nie je to prírodný kameň, ale ametyst vypálený na 500 ºC z ložiska Montezuma v Brazílii. Na rozdiel od prevažnej väčšiny ametystov sa jeho farba pri vypaľovaní nemení na žltú, ale svetlo žltozelenú.

Náleziská ametystu:
Známe sú lokality v Rusku na Urale, najbohatšie náleziská sú v Brazílii. Ďalšie lokality nájdeme i na Madagaskare a Austrálii.