Kedy sa drahé kamene trvale stali súčasťou ľudského života? To presne nevieme. 

Pôvod kameňov bol pre staroveké národy vždy záhadný a tajomný.  

V starej Indii napríklad verili, že všetky červené drahokamy - rubíny, rubelity, granáty a iné, pochádzajú z krvi bohov bojujúcich na nebi. Ich krv kvapkala do piesku posvätnej rieky Ganga a skamenela.

 

Naproti tomu diamanty vznikali spojením základných živlov a delili sa do päť kást, ako obyvatelia Indie. K najvyššej kaste patrili diamanty číre, nižšie boli odtiene červenej, ďalej boli farby zelená, žltá a najnižšie boli diamanty šedé a nečisté. Okrem čírych diamantov boli v celej Indii v obľube predovšetkým červené kamene.

Obľuba určitej farby bola u starých národov zvlášť výrazná. Na Prednom a Strednom východe sa vždy tešili obľube kamene modré. V starom Egypte a u väčšiny indiánskych kultúr bola za božskú farba považovaná zelená.

O zvláštnych vlastnostiach minerálov sa zmieňujú i asýrsko-babylónske klinové texty. Je v nich vidieť, akú úctu cítili učenci k mocným a tajuplným "silám" kameňov. 

Magická moc kameňov bola často spojovaná s prírodnými božstvami a dozvukom tejto prastarej povery sú takzvané mesačné kamene. Ich pôvodný zoznam snáď pochádza v Východu a do Európy ich asi previezli križiaci. Mnohokrát sa opisoval a názvy drahých kameňov sa menili buď podľa reálnej možnosti ich získania, alebo vďaka malej gramotnosti opisovačov. A tak vznikli celé série mesačných kameňov - slovanské, nemecké, americké, židovské. Nakoniec Medzinárodná klenotnícka asociácia podnikla v 60. rokoch minulého storočia špeciálne historické pátranie a "schválila" zoznamy opravené podľa pôvodných prameňov.

Tu je zoznam talizmanov ("mesačných kameňov"):

január - granát

granát 800x536

február - ametyst

ametyst

marec - akvamarín

akvamarin

apríl - diamant

diamant

máj - smaragd

smaragd

jún - zafír

zafír

júl - rubín

rubín

august - chryzolit

chryzolit

september - zafír

zafír

október - opál

opal 800x417

november - topáz

topaz

december - tyrkys

tyrkys

 

Zo začiatku nosili ľudia drahé kamene ako amulety, ktoré ich mali chrániť pred zlými mocnosťami. Postupne sa však čím ďalej stávali drahocennými ozdobami. Zdobili nielen seba, ale i zvieratá, zbrane, nábytok a iné.

Výber kameňov musel byť premyslený, pretože každý mal svoju symboliku. Jeden chránil pred nepriateľom, druhý pred chorobou, ďalší pred opilstvom. Niektoré kamene bystrili rozum, uľahčovali pôrody, prinášali slzy... V staroveku snáď neexistoval národ, ktorý by neobdaril drahé kamene tajuplnou silou. 

Symbolika drahých kameňov pretrváva až do dnešnej doby.