akvamarinAkvamarín je drahokamovou odrodou berylu. Je to priezračný minerál, ktorého bledomodrá farba, pripomínajúca morskú vodu, dala drahokamu meno. Okrem svetlomodrej má akvamarín niekedy i farbu modrozelenú v rôznej intenzite.

ametyst m

Ametyst je medzi odrodami kremeňa najkrásnejší. Jeho sfarbenie je fialové až purpurové a je dané prímesou železa a vzniká i rádioaktívnym ožiarením. Aj tá najsýtejšia fialová farba však časom vybledne, a preto je vhodné, aby šperk s ametystom, pokiaľ sa nenosí bol uložený na tmavom mieste.

citrin

Citrín je odroda kremeňa. Ako už názov napovedá, je zafarbený v najrôznejších odtieňoch žltej – od bledej, citrónovej, ktorá mu dala meno až po sýto oranžovú a hnedožltú. Citríny sa v prírode nevyskytujú príliš často, preto sú vzácne a často napodobňované, obyčajne vypaľovaním hojnejších ametystov a záhned.

diamantDiamant, najdrahší drahokam na svete. Jeho názov pochádza zo starogréckeho "Adamas", čo znamená nepremožiteľný. Ich výskyt v prírode je veľmi unikátny. Diamant je priehľadný kryštál čistého uhlíka. Jeho výnimočné fyzikálne vlastnosti ho predurčujú na široké využitie. Asi najznámejšie využitie je v šperkárskej výrobe.

chromdiopsitDiopsid je celkom bežný horninotvorný nerast, ktorý v prírode väčšinou nie je príliš nápadný. Môže mať rôzne farby. Zelená až hnedozelená farba bežného diopsidu je spôsobená prímesou železa, jasne zelená farba chromdiopsidu je spôsobená chrómom.

granat pyropGranáty sú veľmi rozšírené nerasty, nachádzajú sa takmer vo všetkých typoch hornín, ale len málo z nich dosahuje drahokamovú kvalitu.Názov minerálu je odvodený od latinského slova granatus, čo znamená zrno. Je to pravdepodobne asociácia s drobnými a početnými zrnami červenej a zelenej farby vo vnútri granátového jablka.

kristalKrištál je najčistejšou formou kremeňa. Je číry ako čistá voda, priehľadný a bez akýchkoľvek prímesí. Krištál poznali už starí Rimania a hovorili mu crystallus. Kremeň je zlým vodičom tepla. To vedeli už aj starí Rimania a preto mali bohatí Rimania vo svojich domoch vybrúsené krištálové gule, alebo aj prírodné kryštály, o ktoré si chladili ruky.

morganitMorganit je ružová odroda berylu. Drahokam bol pomenovaný podľa amerického finančníka a náruživého zberateľa drahokamov J. P. Morgana. Ružová farba morganitu je rôzne sýta, svetlo až stredne broskyňovo ružová, oranžovoružová (koralová). Na niektorých náleziskách má nažltlý až oranžový odtieň, ktorý však nahrievaním mizne.

opalTento nie príliš tvrdý minerál je vodnatý oxid kremičitý. Pretože obsahuje 3 až 20% vody, býva v zbierkach väčšinou uložený vo vode, aby „nevyschol" a nestratil svoje typické vlastnosti. Opál nikdy netvorí kryštály, pretože vzniká ako usadenina z horúcich prameňov, v ktorých je rozpustené značné percento kremičitanových látok.

rubinRubín patrí k najvzácnejším drahokamom. Jedná sa o odrodu korundu, druhého najtvrdšieho minerálu hneď za diamantom.Rubín dostal meno podľa svojej najnápadnejšej vlastnosti – farby (latinsky rubeus – červený). Ono typické „rubínové" zafarbenie s malinovým, akoby ľahko fialkastým nádychom dáva kameňu chróm.

ruzeninRuženín je najobľúbenejšia forma kremeňa. Má príjemne ružovú farbu, ktorá pri niektorých exemplároch prechádza do purpurovej. Ružové zafarbenie je spôsobené malou prímesou oxidu mangánu, prípadne titanu. 

Ruženín je veľmi príťažlivá odroda kremeňa a svojho času patril k módnym kameňom, najmä vo francúzskej secesii.

 

 

smaragd 2„An emerald without a flaw" čiže „smaragd bez kazu" sa v Anglicku hovorí o všetkom, čo je prekvapivo dokonalé, pretože smaragd sám o sebe je veľmi vzácny, ale smaragd bez kazu je medzi drahokamami malý zázrak.

tanzanitTanzanit patrí k najmladším drahým kameňom. Bol objavený náhodou v roku 1967, juhozápadne od Kilimandžára. Tanzanit bol pomenovaný podľa zeme, kde bol objavený. Meno mu dala slávna newyorská klenotnická firma Tiffany, ktorá mala mimoriadny záujem na predaji týchto krásnych kameňov.

topazNázov topáz pravdepodobne vznikol podľa mena ostrova Topazos v Červenom mori. Farba je väčšinou medovo až vínovo žltá, bývajú však i topázy číre, svetlo modré a ružovkasté. Topáz je jedným z najznámejších a tiež najstarších drahých kameňov, používaných už v staroveku. Bol vtedy mimoriadne cenený.

turmalin 002Turmalín do Európy priviezli holandskí moreplavci v roku 1703 zo Srí Lanky. Tento kameň vynikal zvláštnou vlastnosťou: keď bol nahrievaný nad ohňom, priťahoval k sebe čiastočky popola, a podľa tejto vlastnosti dostal vo svojej domovine i meno (so singhalského „turamali" - kameň, čo priťahuje popol).

tyrkysTyrkys okúzľuje predovšetkým svojou typicky modrou až modrozelenou farbou. Je nepriehľadný, s voskovým až skleným leskom. Jeho najväčšou hodnotou je farba – svetlo až blankytne modrá, inokedy zelenomodrá až zelená. Blankytná modrá je typická pre kamene nedotknuté zvetrávaním.

vltavinVltavín patrí do skupiny tektitov. Nie všetky tektity majú drahokamovú hodnotu. Najviac cenené sú tektity z južných Čiech, známe pod názvom vltavín. Sú to väčšinou zelené alebo zelenavo hnedé prírodné kremičitanové sklá, ktoré sa líšia od skiel umelých alebo sopečných. Na rozdiel od sopečných skiel prakticky neobsahujú vodu.

zafirZafír je druhý najcennejší drahokam z rodiny korundov. Po diamante je to druhý najtvrdší nerast. Aj on, podobne ako rubín, dostal svoje meno podľa sýto modrej farby, ktorú spôsobuje niekoľkopercentná prímes oxidu titanu.

zahnedaZáhneda je drahokamová odroda kremeňa. Má dymovohnedú až červenohnedú farbu v rôznych tónoch. Čierna, takmer nepriesvitná odroda záhnedy sa nazýva morión.