rubinRubín patrí k najvzácnejším drahokamom. Jedná sa o odrodu korundu, druhého najtvrdšieho minerálu hneď za diamantom.Rubín dostal meno podľa svojej najnápadnejšej vlastnosti – farby (latinsky rubeus – červený). Ono typické „rubínové" zafarbenie s malinovým, akoby ľahko fialkastým nádychom dáva kameňu chróm.

 

Podľa jeho množstva sa farba rubínov mení od svetlo ružovej až po fialkastú a táto farbená variabilita je pre rubíny typická.

Najviac cenené sú rovnomerne prefarbené kryštály farby „holubej krvi".

Pre rubíny, rovnako ako pre ďalšie korundy, je typická zmena farby pri otáčaní kameňa. Tento jav sa nazýva pleochronizmus a je vyvolaný zložitým štiepením svetelného lúča.

Šperky s pravým rubínom sú nápadné najmä v silnom slnečnom svetle, kedy kamene doslova žiaria jasne červenou farbou. Jedným zo spôsobov, ktorými sa určuje pravosť rubínov, je práve luminiscencia v ultrafialovom svetle, kedy rubín zažiari nápadne červenou farbou. Tým sa líši od ostatných drahých kameňov podobného „rubínového" sfarbenia, ktorými sa sa často imituje. Najčastejšie to býva spinel a rubelit.

Takmer všetky rubíny, pokiaľ to nie je uvedené inak sú upravované vypaľovaním.Pri tejto úprave dochádza k spriehľadneniu kameňa a nezriedka i k zlepšeniu odtieňa a sýtosti farby. Vypaľovanie je všeobecne akceptovaná úprava, pravdepodobne aj preto, že je ju dosť obtiažne dokázať.