smaragd 2„An emerald without a flaw" čiže „smaragd bez kazu" sa v Anglicku hovorí o všetkom, čo je prekvapivo dokonalé, pretože smaragd sám o sebe je veľmi vzácny, ale smaragd bez kazu je medzi drahokamami malý zázrak.

Smaragd je drahokamovou odrodou berylu. Krásna sýta a sviežo zelená farba smaragdu je v ríši drahokamov ojedinelá. Najviac cenený je sýto zelený odtieň s ľahkým nádychom do modra. Drobné inklúzie a prasklinky, ktoré sú pre smaragd charakteristické, sú brané ako prirodzený prejav kameňa a tiež ako dôkaz jeho prírodného pôvodu.

Pre klenotnícke účely sa používajú smaragdy od farby svetlo zelenej až po sýtu zelenú, ale najviac sa cení farba sviežej zelenej trávy.
Ďalším hľadiskom je priezračnosť a čistota – smaragdy sú veľmi často poškodené jemnými puklinami a inklúziami.

Smaragdy boli známe už vo starom Egypte, kam prichádzali z afrických nálezísk, v neskoršej dobe známych ako Kleopatrine bane. Tieto ložiská ležia na brehu Červeného mora, ale v dnešnej dobe sú už vyčerpané.

Známe náleziská:
Najväčšie, najslávnejšie a najkrajšie smaragdy pochádzajú z Kolumbie. Ďalšie známe náleziská sú v Rusku – na Urale, USA, Austrálii, Indii, Brazílii.