topazNázov topáz pravdepodobne vznikol podľa mena ostrova Topazos v Červenom mori. Farba je väčšinou medovo až vínovo žltá, bývajú však i topázy číre, svetlo modré a ružovkasté. Topáz je jedným z najznámejších a tiež najstarších drahých kameňov, používaných už v staroveku. Bol vtedy mimoriadne cenený.

Po objavení výdatných nálezísk v Amerike, záujem o topázy rýchlo poklesol. Obľubu si urdržali iba niektoré farebné odtiene, predovšetkým kamene medovo žlté, ružové a modré.

Chemicky je topáz kremičitan hlinitý s variabilným obsahom fluoru a hydroxylu. Kryštály topázu bývajú sĺpcovité. Sú dokonale štiepne. Mnohé nájdené topázy prekvapujú svojou veľkosťou.

Topáz sa spracováva predovšetkým k ozdobným klenotníckym účelom. Bezfarebné topázy bývajú brúsené do tvaru briliantu, u farebných je typický stupňovec, prípadne iné podlhovasté tvary. Niektoré odrody topázov, zvlášť sýto zafarbené, na slnečnom svetle blednú. Nie je to svetlo, ale predovšetkým teplo slnečného žiarenia, ktoré spôsobuje túto zmenu farieb. Keď sa zistila táto skutočnosť, začali klenotníci rôzne meniť farbu topázu umelým zahrievaním. Napríklad brazílsky žltý, či žltočervený topáz možno premeniť zahriatím na ružovo červený.

Modrý topáz je ďalším obľúbeným farebným kameňom po zafíre. Modré topázy sú však prakticky bez výnimky umelo upravované. Má pôvod v čírom topáze. Ten je najprv ožarovaný, čím sa farba zmení na hnedú. Následným vypaľovaním zmení farbu na jasne modrú. Rôznymi obmenami výrobného postupu sa dosahuje rôznych odtieňov topázu.

Vzhľadom na zbytkové rádioaktívne žiarenie, sa musia po ožiarení topázy najprv "vyžiariť". Toto trvá niekoľko mesiacov až 2 roky. Až následne sú vypaľované a brúsené.

Známe náleziská:

Najväčšie brazílske náleziská topázu sú v štáte Minas Gerais a to v dvoch oblastiach. V prvej oblasti sú to číre topázy, v druhej oblasti sú to topázy žlté a žltočervené.
Preslávené náleziská sú aj v Rusku. Poskytujú rôzne farebné topázy, ktoré vynikajú krásou a veľkosťou.
Z ostatných svetových nálezísk topázu majú význam výskyty veľkých čírych kryštálov v Japonsku a slávne drahokamové rýžoviská na Srí Lanke. Žlté topázy pochádzajú aj z Nigérie.