turmalin 002Turmalín do Európy priviezli holandskí moreplavci v roku 1703 zo Srí Lanky. Tento kameň vynikal zvláštnou vlastnosťou: keď bol nahrievaný nad ohňom, priťahoval k sebe čiastočky popola, a podľa tejto vlastnosti dostal vo svojej domovine i meno (so singhalského „turamali" - kameň, čo priťahuje popol).

Chemicky sa jedná o zložité borokremičitany hliníka a ďalšich prímesí. Podľa toho, ktorý prvok prevláda, rozoznávame jeho farebné odrody. Turmalín je typicky rôznofarebný minerál, čo je celkom samozrejmé, ak poznáme jeho chemickú premenlivosť.

Zo širokej farebnej škály je však v prírode najviac zastúpený čierny turmalín,s vysokým obsahom železa označovaný ako skoryl.

  • Dravity mávajú farbu hnedastú, oranžovú, medovo zlatú až žltú.
  • Verdelity sú zafarbené zeleno.
  • Indigolity modro.
  • Rubelity, jedny z najkrásnejších a najvyhľadávanejších, bývajú ružové, malinovo červené i purpurové.


Najviac cenené sú rubelity sýtočerveného sfarbenia, ktorými sa často imitovali rubíny. Pochádzajú predovšetkým zo Srí Lanky, Severnej Ameriky (Kalifornia) a z Uralu.

Známe náleziská:

Brazília (štát Minas Gerais) je domovom predovšetkým zelených turmalínov. Turmalíny drahokamovej kvality pochádzajú z Uralu. Ďalšie bohaté náleziská sú na Madagaskare, pre ktoré je typická zlatožltá farba. Bohaté sú aj náleziská v Mozambiku.

Z turmalínov sú najviac vyhľadávané rubelity a modré indigolity. V poslednej dobe však prichádzajú do módy polychromné turmalíny, ktoré sa obyčajne brúsia ako stupňovce, na ktorých sa niekoľkofarebnosť kameňa zvlášť nápadne uplatní.